Anasayfa HİZMETLERİMİZ

AYDINOĞLU MATBAA

Tuesday
Dec 07th

Sıkça Sorulan Sorular

Soru:Silsem çıkar mı?
Cevap:Baskının silinince çıkması yapılmış olan baskının ürüne olan tutunma şekline bağlıdır. Tutunma iki şekilde olur
1 - Fiziki Tutunma : Boya ürünle kaynaşmaz
2 - Kimyevi tutunma : Boya ürünle kimyasal alışverişe girer
Genellikle fiziki tutunmalar ömürsüz ucuz yöntemlerdir ancak bazen son çare olarak görsel amaçlı uygulanır.

 
Soru:Bu baskı ne kadar kalır?
Cevap:Baskının ürün üzerinde kalacağı süreyi şu faktörler belirler:
1 - Baskı yapılacak ürünün hammaddesi
2 - Bu ürüne ait hammaddeye uygun boya tespiti
3 - Morötesi ışığa maruz kalma oranı
4 - Eritken kimyasallara maruz kalma oranı
5 - Darbe yapan dış fiziki faktörler--rüzgar, sürtünme, su ve diğerleri---

 
Soru:Ne zaman biter?
Cevap:Yukarıdaki işlemlerin tümü bir baskı sürecidir. Bu süreç ürünün çokluğu zorluğu ve cinsi ile ilgili olarak uzar kısalır. Ama mümkün olan en kısa sürede verilmeye çalışılır.

 
Soru:Tek-tek mi basıyorsunuz?
Cevap:Evet tüm baskılar bilhassa ürün üzeri baskıların tek-tek basmaktan başka bir yolu yoktur. Ancak plastik çıkartmalarda birden fazla baskıyı aynı anda baskı yapabilme olanağımız bulunmaktadır.

 
Soru:Nasıl baskı yapıyorsunuz?
Cevap:Baskıya gelen ürün önce baskıya hazırlık denilen bir aşamadan geçerek İşleme alınır. Bu esnada ürüne uygulanacak görselin ebadına ve şekline göre baskı tekniği kararlaştırılır. Baskı tekniğinin kesinleşmesinden sonra baskı şablonu veya baskı klişesi hazırlanır. İlgili tezgah veya makine yanındaki ürün üzerine yapılan baskı,tektek ve elle besliyerek yapılır. Baskı bitiminde baskının kuruma süresi beklenir ve kurumuş-kurutulmuş ürün paketlenerek ilgili müşterimize teslim edilir.

 
Soru:Serigrafi nedir?
Cevap:Serigrafi Tekniği ile baskı uzak doğu kaynaklı en eski teksir çkartma, resim çoğaltma ve kumaş boyama tekniğidir. Bu teknikte oluşturulan bir ipek şablon ile basılacak olan görsel yada metin, boyanın şablon üzerindeki oluşturulmuş boşluklarından basınç uygulayarak boyanın ürün üzerine geçirilmesi diye kabaca tarif edilebilir. Yakın geçmişe kadar değişmemiş özgün bir üretim seyrine sahip ender imalat işlemlerindendir.

Ancak günümüzde gelişen boya, kimya ve dokuma sanayi sayesinde Çok yüksek kalitede ve süratte üretim sürecine ve şekline ulaşmıştır.
 
 

Döviz Kurları

 

Döviz